8. Hľadáte si prácu?
8.1. Ako si hľadať prácu
Každý človek má predstavy o svojej budúcnosti. Mladý človek túži získať vzdelanie, cestovať, založiť si rodinu, vychovať múdre, vzdelané deti, zariadiť si domácnosť, … a dožiť sa pokojnej staroby. Táto predstava však niečo stojí. Nie len námahu, ale aj nemalé finančné prostriedky. Peniaze sú len prostriedkom na splnenie predstáv a dosiahnutie cieľov.
Ako zarobiť peniaze?
Poznáme niekoľko spôsobov – zamestnanie, podnikanie, brigády, dedičstvo, výhry. Určite aspoň niekomu z vás napadlo, že si môžeme kúpiť výherný žreb, vyplniť tiket niektorej z výherných lotérii, prihlásiť sa do vedomostnej súťaže s finančnými výhrami, či zapojiť sa do rôznych súťaží v novinách, časopisoch…
Čo z toho ste už vyskúšali? Koľko ste vyhrali? Viacerí finanční odborníci krútia nechápavo hlavami nad množstvom ľudí, ktorí týždeň čo týždeň vytrvalo vyplňujú svoj tiket. Niekedy aj za posledné peniaze. Čo keď práve teraz?! A takto aj niekoľko rokov. Pritom málokto si uvedomuje, že pravdepodobnosť výhry je úplne mizivá. V žiadnom prípade vám nikto nezaručí, že získate naspäť aspoň to, čo ste do hry vložili. Naopak. Ekonomické pravidlá hazardných hier sú neúprosné a svedčia len o prospechu prevádzkovateľov, a nie hráčov.
Takže vzdajme sa možnosti získať peniaze výhrou. Skúsme použiť najspoľahlivejší zdroj príjmov človeka aj v treťom tisícročí, a to je práca. Tým, ktorí tvrdia, že sa žiadna práca nedá zohnať, neveríme.
Určite ste často počuli, že kto chce, ten si prácu nájde. Aj keď to môže byť niekedy veľmi, veľmi ťažké. Rozhodne ťažšie, ako sedieť pred televízorom alebo ležať a počúvať hudbu… Máte opäť aspoň dve možnosti. Pustíte sa do podnikania, alebo budete hľadať prácu ako zamestnanec. Ak chcete podnikať je potrebný dobrý nápad a k tomu financie (vlastné alebo cudzie – úver). No ak sa nechcete zadlžiť a nápady tiež akosi samé nechodia, zostáva hľadať si prácu ako zamestnanec.
Vaše vedomosti, zručnosti, vzdelanie a skúsenosti majú najväčší vplyv na vaše budúce príjmy. Podobne, ako firmy investujú do svojho podnikania, zamestnanci by mali investovať do svojich vedomostí a zručností. Čiže mali by zvyšovať hodnotu, kvalitu svojej práce, čím porastie aj šanca na lepšie platené zamestnanie. Nemalo by byť žiadnym prekvapením, že vplyvom ponuky a dopytu na trhu práce sú mzdy v rôznych povolaniach rôzne. Právnici a informatici zarábajú viac než učitelia. Vrcholoví športovci a známi umelci zasa zarábajú viac než informatici a právnici. V skutočnosti je na to niekoľko dôvodov, prečo ľudia zarábajú rôzne sumy peňazí, napríklad aj legislatíva – v Slovenskej republike platia zákony, ktoré určujú minimálnu mzdu a zamestnávateľ ju musí vyplácať.
Kde hľadať prácu ako zamestnanec?
Potrebujete si nájsť prácu a neviete ako na to? Máte niekoľko možností:
- Internet – ľahká dostupnosť, špecializované webové stránky s ponukou práce, časová neobmedzenosť, počet a obsah ponúk je z rôznych oblastí, máte možnosť zverejnenia vlastného životopisu, sú dostupné informácie o procese hľadania práce.
- Úrady práce – hlavným cieľom je sprostredkovanie zamestnania. Po registrácii na ÚPSVR (Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny) uchádzačovi o zamestnanie poskytujú informačné a poradenské služby, zabezpečujú obsadzovanie voľných pracovných miest v regióne, poskytujú časť náhrady cestovných výdavkov, vypočítavajú a poskytujú niektoré dávky uchádzačom o zamestnanie počas nezamestnanosti, sprostredkovávajú absolventskú prax, zabezpečujú vzdelávanie a rekvalifikáciu.
- Personálne agentúry – obsadzujú voľné pracovné miesta svojich klientov, ponuka práce je však závislá od dopytu zamestnávateľov po práci.
- Agentúry dočasného zamestnávania – priamo zamestnávajú uchádzačov o zamestnanie a potom ich “požičiavajú” firmám na krátkodobé práce. Služby poskytujú bezplatne. Ak sa agentúre nepodarí umiestniť vás na trhu práce, môže s vami rozviazať pracovný pomer a vy sa vrátite do evidencie nezamestnaných a ďalej si hľadáte zamestnanie.
- Inzeráty v tlači – hlavne na špecifické pozície, je potrebný správny výber periodika (zameranie profesie, regionálny záber), dajte však pozor na neseriózne inzeráty bez doplňujúcich informácií (napr. chýba popis ponuky, kontakty).
- Výstavy a trhy práce – sú organizované úradmi práce, ale aj zamestnávateľmi, kde sa predstavujú jednotliví zamestnávatelia a oboznamujú verejnosť s voľnými pracovnými pozíciami.
Odborníci v personálnej oblasti radia využívať súbežne viaceré formy hľadania práce, kombinovať. Tým sa pokryje väčší priestor na pracovnom trhu a vzrastie vaša šanca na získanie práce, ktorú chcete vykonávať. Každá z foriem má totiž rozličný dosah na zamestnávateľov, niektoré ich požiadavky sú veľmi úzko špecifikované. Ďalšie informácie: www.profesia.sk alebo www.kariera.sk.
Začiatok letnej sezóny je vždy spojený s odchodom tisícok našich občanov za sezónnou prácou do zahraničia. Mnohým z nich sa podarí nájsť si prácu prostredníctvom serióznych sprostredkovateľských agentúr a agentúr dočasného zamestnávania. Niektorí sa však namiesto vopred dohodnutej práce dočkajú len sklamania. Stáva sa, že ich sprostredkovateľ jednoducho podviedol. Na čo si treba dávať pozor?
- overiť si dôveryhodnosť a serióznosť agentúry, ktorá takúto prácu ponúka,
- zoznam agentúr sa nachádza na stránke www.upsvar.sk,
- ak nemáte prístup k internetu, skutočnosť, či vybraná sprostredkovateľská agentúra má platné povolenie si môžete overiť na najbližšom ÚPSVR nahliadnutím do zoznamu sprostredkovateľov.
Dôležité informácie o zamestnávaní ľudí v zahraničí nájdete na portáli EURES. Jeho cieľom je poskytnúť pomoc a podporu tým ľuďom, ktorí uvažujú o presťahovaní sa do inej krajiny alebo o zamestnávaní pracovníkov z inej krajiny: www.eures.europa.eu.
Životopis
Na pracovnú ponuku treba obvykle zareagovať zaslaním životopisu (alebo CV – z latinčiny curriculum vitae). Ten by mal byť pravdivý a mal by zaujať. Životopis je vaším prvým kontaktom so spoločnosťou, v ktorej chcete pracovať. Jeho úlohou je predstaviť vás, vaše vzdelanie, doterajšiu kariéru a skúsenosti. Vaše šance na nové miesto dokáže pozdvihnúť, ale aj potopiť. Čo napísať do jednotlivých častí?
Osobné údaje
Správne uvedené základné údaje pomôžu, aby si vás personalista zapamätal už po prvom prečítaní životopisu a mohol sa s vami spojiť. Uvádzajte ich vždy na prvú stranu a dostatočne viditeľne.
Neuvádzajte nepotrebné údaje ako rodinný stav, národnosť, politická príslušnosť či osobné údaje príbuzných. Personalistu nezaujímajú ani nemá právo sa vás na ne pýtať.
Nebojte sa vekovej diskriminácie a uveďte aj dátum narodenia. Ak ide o pozíciu určenú pre starších či seniorov, vek je skôr výhodou, iné spoločnosti zase hľadajú práve čerstvých absolventov, ktorí nemajú návyky z inej práce.
Kontakt
Skontrolujte si správnosť kontaktných údajov, najmä presne uvedené telefónne číslo a e-mailovú adresu. Nepoužívajte e-mail, ktorý má v názve prezývky, ako napr. lienka36@azet.com. Ak nemáte, vytvorte si e-mail s vašim menom a priezviskom: meno.priezvisko@gmail.com, pôsobí to profesionálnejšie.
Fotografia
Nebojte sa pridať svoju fotografiu, personalista vás bude vnímať osobnejšie. Vyberte však profilový portrét vhodný do formálneho dokumentu, kde sa na seba skutočne podobáte. Nedávajte fotky zo súkromného života či skupinové zábery.
Vzdelanie
Začnite najvyšším dosiahnutým stupňom vzdelania. Vypíšte celý názov školy, nepíšte skratky. Spomeňte odbor, ktorý ste študovali, získaný titul aj rok ukončenia.
Do životopisu patrí aj informácia o externom štúdiu či nedokončení uvedeného štúdia. Ak ste ešte na škole, uveďte predpokladanú dobu ukončenia štúdia.
Základnú školu uvádzajte iba v prípade, že je to vaše najvyššie ukončené vzdelanie.
Doplňujúce vzdelanie
Kurzy, rekvalifikácie či školenia, ktoré sú aktuálne v súvislosti s pozíciou, na ktorú sa hlásite vo výberovom procese, zdvihnú vaše šance na prijatie.
Uveďte organizáciu, ktorá vzdelávanie poskytla, dobu trvania, prípadne čím bolo štúdium zakončené (certifikáty, oprávnenia a pod.).
Vyberte však iba tie kurzy, ktoré sa týkajú danej pozície, ostatné môžete spomenúť na pohovore.
Pracovné skúsenosti
Zoraďte pracovnú históriu chronologicky od najaktuálnejšej smerom do minulosti. Pri každom zamestnaní uveďte názov firmy a pracovnej pozície, ktorú ste zastávali, rok nástupu a odchodu a stručný popis vašej pracovnej náplne.
- Stručne a jasne popíšte pracovnú náplň, aby z nej bolo zrejmé, čo všetko ste mali na starosti. Nekopírujte doslovne pracovnú náplň, ktorú vám dal zamestnávateľ, a nepoužívajte interné skratky, môžu byť nezrozumiteľné. K výstižnému popisu pracovnej náplne sa môžete inšpirovať na www.pozicie.sk.
- Pokiaľ ide o neznámu, menšiu spoločnosť, je dobré spomenúť, čím sa zaoberá (napr. IT spoločnosť, výrobná spoločnosť nábytku a pod.). Ak si hľadáte zamestnanie v inej krajine, vaša firma tam nemusí byť známa, popíšte ju preto so zvýšenou pozornosťou.
- Ak máte za sebou mnoho zamestnaní, venujte sa posledným trom pracovným miestam. Ostatné len v skratke spomeňte, viac sa im môžete venovať na pohovore.
- Ak naopak, nemáte ešte mnoho pracovných skúseností, môžete uviesť aj to, ak ste niekde pomáhal ako dobrovoľník alebo z brigád, kde môžete popísať úlohy, za ktoré ste boli zodpovední a čo ste sa pri nich naučili. Napr. organizovanie oslavy pre 30 ľudí – vybavenie miestnosti (rozvoj komunikačných zručností), nákup občerstvenia (finančná gramotnosť, zodpovednosť), výroba pozvánok (IT zručnosti).
Znalosti
Ohodnoťte, ako ovládate špecifické poznatky a zručnosti, ktoré si vyžaduje daná pracovná pozícia. Vyberte najmä to, čo môže potenciálny zamestnávateľ považovať za prínosné a výnimočné. Uveďte aj výrazné pracovné projekty či úspechy, ktoré ste dosiahli.
- Jazykové znalosti – napíšte konkrétne jazyky a úrovne, vyberte si niektorú zo štandardizovaných úrovní: úplný začiatočník (A1) / začiatočník (A2) / mierne pokročilý (B1) / stredne pokročilý (B2) / pokročilý (C1) / expert (C2). Ak navštevujete jazykovú školu, uveďte to v životopise. Zamestnávatelia oceňujú každú aktivitu navyše. Tu sa neodporúča zavádzať a klamať, personalista si vaše znalosti môže otestovať priamo na pohovore.
- Počítačové znalosti – Ohodnoťte, ako zvládate programy potrebné pre výkon daného povolania. Vyberte si niektorú z úrovní: základy / pokročilý / expert.
Vodičský preukaz
Uvádzajte iba v prípade, ak máte vodičský preukaz a ste aktívny šofér. Presne špecifikujte skupinu či informáciu o najazdených kilometroch.
Vlastnosti
Opíšte svoju osobnosť, buďte originálni a nevymenúvajte všeobecné prídavné mená ako „komunikatívny, samostatný, kreatívny“. Vystihnite kladné stránky, nikdy nespomínajte tie záporné.
Záujmy
Hobby a voľnočasové aktivity vypovedajú o vašich kvalitách či talente. Spomeňte, čo vás baví a čomu sa venujete dlhodobo. Môžete uviesť aj úspechy, ktoré sa vám podarilo dosiahnuť, napr. že ste úspešne dokončili maratón, alebo ak vaše výtvory verejne vystavujete a pod.
Referencie
Referencie sú žiadanou súčasťou životopisu. Kontaktné osoby vopred poproste o súhlas a informujte ich, na akú pracovnú pozíciu reagujete. Môže ísť o kontakty vašich predošlých zamestnávateľov či vychovávateľov, ktorí vás poznajú a môžu potvrdiť vašu usilovnosť, pracovitosť, čestnosť a pod.
Pred odoslaním skontrolujte, či je všetko v životopise gramaticky a fakticky správne a bez preklepov. Aktualizujte dátum a miesto a v závere životopisu, doplňte podpis. Pozrite si príklady a šablóny na internete. Berte ich však ako inšpiráciu, nekopírujte ich. Ak vám so životopisom niekto pomáhal, skontrolujte si, aby finálne informácie boli pravdivé.
Pracovný pohovor
Keď ste sa už rozhodli pre prácu vašich snov, zaslali ste životopis, prípadne aj motivačný list a organizácia prejavila záujem o vás, zostáva už len posledný krok – dať organizácii vedieť, že ste to práve vy, kto má všetky predpoklady pre danú prácu. Túto príležitosť dostanete, keď si vás pozvú na osobný pracovný pohovor. Nezabudnite si pred samotným pracovným pohovorom zistiť všetko, čo sa vám o danej firme podarí: čo robí a čím sa zaoberá, jej postavenie na trhu, aktuálne úspechy atď.
Prvý dojem je dôležitý, preto si zvoľte slušné, formálne oblečenie. Nemeškajte. V prípade opodstatnenosti, telefonujte kontaktnej osobe a ospravedlňte sa za meškanie. Pri zvítaní podáva ruku personalista, primeraný stisk, neformálny úvodný rozhovor – radšej na neformálnu alebo spoločnú tému.
Čo sa budú pýtať? Čo viete o ich spoločnosti, produktoch? Prečo chcete pracovať pre nich? Prečo odchádzate zo súčasného zamestnania? Ak ste predtým nepracovali, čomu ste sa venovali? Aké sú vaše silné a slabé stránky? Aké sú vaše záujmy a mimopracovné aktivity? Prečo ste študovali práve tento odbor? Pracujete radšej v kolektíve alebo sám? Aké máte plány do budúcnosti? Ako riešite konflikty? Čo považujete za svoj najvýznamnejší úspech? Aký plat očakávate? Na poslednú otázku sa dá pripraviť – overte si výšku platu na pozícii, na ktorú sa uchádzate na stránke www.platy.sk.
Čo by sa spýtať nemali? Nemôžu vás diskriminovať. Na osobnú otázku môžete odpovedať protiotázkou – ako to súvisí s prácou, prečo to chcú vedieť a ak sa rozhodnete odpovedať, odpovedzte stručne a pravdivo. Neprípustné sú otázky ohľadne veku, vierovyznania, politického smerovania, sexuálnej orientácie a pod.
Vaše otázky? Prečo obsadzujú voľné miesto? Aká je vo firme kultúra, kolektív, možnosti odborného rozvoja, prípadne ďalšie vzdelávanie? Svoje otázky smerujte tak, aby ste zistili atmosféru vo firme.
Najčastejšie chyby:
- nevhodné oblečenie,
- neospravedlnené meškanie,
- nevhodný slovný prejav, slangové, ba až vulgárne výrazy,
- pomalé reakcie na otázky,
- príliš časté spomínanie platu, benefitov a nadčasov,
- duplicitné otázky – dávate tak najavo, že personalistu nepočúvate,
- prejavy nervozity,
- prerieknutie sa, protirečenia, prezradenie, že ste v životopise klamali.
Koľko si vypýtať? Ak túto tému nespomenul personalista, opýtajte sa ich na predstavu vy, uveďte rozsah od – do. Vezmite do úvahy také faktory, akými sú napríklad:
- vaše vzdelanie,
- skúsenosti,
- veľkosť podniku,
- geografické umiestnenie,
- možnosť pracovného postupu a sebarozvoja,
- miera zodpovednosti, akú by ste na danej pozícií mali mať,
- ďalšie pohyblivé zložky, benefity a výhody, ktoré by ste v danej pozícií mohli získať.
Rozlúčka – zistite, kedy vás budú informovať o výsledkoch a ako, poďakujte sa za čas, ktorý vám venovali.Vyskúšali ste niekoľko pracovných pohovorov a stále sa vám nedarí zamestnať sa?
Jednou z ďalších možností ako riešiť problém nezamestnanosti je rekvalifikácia, to znamená, že sa uchádzači o zamestnanie zmenou svojej kvalifikácie pripravujú na také povolanie, o ktoré je na trhu práce záujem. Rekvalifikácia môže byť aj prevenciou pred stratou zamestnania a prípravou na takúto životnú situáciu. Veľký význam má pre uplatnenie:
- žien po skončení materskej dovolenky,
- zdravotne postihnutých osôb,
- absolventov škôl bez praxe a podobne.
Zároveň umožňuje uskutočňovať vlastné záujmy, sebarealizáciu a má priaznivý dopad na psychický stav uchádzača o zamestnanie a jeho pripravenosť k výkonu práce. Rekvalifikačné kurzy zabezpečujú špecializované podniky a úrady práce.
Ak sa vám stále nedarí zamestnať sa, môžete využiť ďalšiu možnosť finančne zabezpečiť seba a svoju rodinu podnikateľskou činnosťou – na základe živnostenského oprávnenia. Živnosti sú prevažne malé a stredné podniky, ktoré pôsobia vo sfére obchodu, služieb a remesiel. Zvyčajne ich riadi sám vlastník – živnostník, ktorý má neobmedzené ručenie, t. j. za záväzky a straty svojho podniku ručí celým svojím majetkom.
Päť užitočných tipov pri hľadaní práce
Niekoľko zaujímavých tipov z portálu www.profesia.sk, ktoré sa vám môžu zísť pri hľadaní práce.
Kde a ako hľadať pracovné ponuky?
Pravdepodobne najrýchlejšie si nájdete prácu prostredníctvom internetu. Prácu na internete inzeruje mnoho firiem, ale s rôznou kvalitou. Pokiaľ si chcete nájsť solídnu prácu, hľadajte na kvalitných webových stránkach. Korektné servery majú dobrú povesť a sú často navštevované. Najväčší záujem je v súčasnosti najmä o odborníkov z oblasti informačných technológií. Pokiaľ ovládate cudzie jazyky, dokonca aj tie menej obvyklé, určite nájdete uplatnenie.
Neskresľujte fakty, ale zaujmite.
Pokiaľ uvažujete o tom, že niektoré informácie o sebe vykreslíte nie celkom pravdivo, takéto skresľovanie vášho životopisu sa vám nemusí vyplatiť. Pri hľadaní práce v Česku myslite aj na to, že znalosť cudzích jazykov sa tu vyžaduje už aj na jednoduchých pracovných pozíciách, ako sú predavači, čašníci a podobne, kde od vás budú vyžadovať, aby ste sa v zamestnaní dohovorili. Neposielajte životopis prostredníctvom elektronickej pošty desiatkam firiem naraz. Váš budúci zamestnávateľ to neocení.
Nestrácajte čas zbytočnými informáciami.
Pokiaľ chcete pracovať v zahraničí, začnite s hľadaním práce tak, akoby ste ju hľadali doma. Vytypujte si najvýznamnejšie pracovné servery, nesurfujte bezhlavo, ale vyberte si dva až tri pracovné servery, aby ste sa nestratili v záplave informácií. Premyslite si, čo by ste chceli robiť a na akú profesiu máte kvalifikáciu. Vo všeobecnosti platí, čím väčšie mesto, tým viac pracovných príležitostí pre vás, ale i väčšia konkurencia.
Ste nezamestnaní, či chcete zmenu?
Ak prácu máte a chcete ju iba zmeniť a nájsť si zamestnanie v Česku, budete ušetrení mnohých stresových situácií. Ak ste nezamestnaní a nenájdete si hneď prácu vo svojom odbore, nezúfajte, pokúste sa vykryť čas svojich príjmov aspoň nájdením brigády. Tiež máte možnosť osloviť priamo úrad práce vo vašom mieste trvalého bydliska, aké pracovné ponuky eviduje
v zahraničí a o akú pozíciu by ste mali záujem. Rovnako si však môžete vyhľadať aj pracovné ponuky v databáze českých úradov práce, a to v takej lokalite, v ktorej máte záujem v budúcnosti pracovať. Ďalšou možnosťou pre vás zostáva hľadať si prácu cez sprostredkovateľskú agentúru.
Na čo by ste ešte nemali zabudnúť?
Existujú firmy, ktoré vám ponúknu príspevok na bývanie, na dopravu, prípadne i týždeň dovolenky navyše. Ak si nájdete miesto manažéra, nie je výnimkou, že vám poskytnú firemný automobil, notebook a podobne. Ak máte šťastie, firma vám môže pomôcť hľadať vhodné ubytovanie, pokiaľ má o vás naozaj záujem. Zvyčajne však ide o manažérske či riadiace pozície. V každom prípade sa radšej spoľahnite sami na seba. Na internete existuje množstvo ponúk ubytovania, či už ubytovne alebo podnájmy bytov, pričom ceny sa líšia v jednotlivých lokalitách.
8.2. Pracovnoprávne otázky
Aký druh práce si zvolí uchádzač o zamestnanie v trhovej ekonomike závisí predovšetkým od:
- jeho osobných záujmov,
- vedomostí,
- zručností.
Základné princípy fungovania vzťahov medzi zamestnancom a zamestnávateľom určuje Zákonník práce. Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti so zamestnávaním fyzických osôb právnickými alebo fyzickými osobami a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.
Pracovnoprávne vzťahy upravuje aj Zákon o službách zamestnanosti. Služba zamestnanosti je nástrojom podpory a pomoci účastníkom trhu práce pri hľadaní zamestnania. Služby zamestnanosti poskytujú ústredie práce, úrady práce, právnická, fyzická osoba, agentúry dočasného zamestnávania a agentúry podporovaného zamestnávania.
Výber zamestnancov
Podniky sa snažia získať záujem čo najväčšieho počtu vhodných uchádzačov o zamestnanie s čo najmenšími nákladmi. Využívajú na to rôzne metódy:
- inzerciu v médiách, oznamy na internete, plagáty, letáky, vývesky,
- spoluprácu s personálnymi agentúrami, školami, vlastnými zamestnancami, úradom práce.
Spomedzi prihlásených uchádzačov vyberajú najlepšieho. Najprv posudzujú informácie z ich žiadostí o prijatie a priložených životopisov (prípadne dotazníkov). Preto venujte veľkú pozornosť príprave týchto dokumentov, pretože do užšieho výberu uchádzačov, ktorí sú pozvaní na osobný pracovný pohovor sa dostane iba niekoľko najlepších. Inšpirujte sa na webových stránkach personálnych agentúr, napr. www.profesia.sk alebo www.kariera.sk.
Vznik pracovného pomeru
Medzi podnikmi a ľuďmi, ktorí v nich pracujú, vzniká viacero pracovnoprávnych vzťahov. Zákonník práce používa na označenie podniku (podnikateľa) pojem zamestnávateľ. Zamestnávateľom je každá osoba (právnická alebo fyzická), ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu. Zamestnancom je vždy iba fyzická osoba, ktorá pre zamestnávateľa vykonáva závislú
prácu.
Spôsobilosť fyzickej osoby nadobúdať práva a brať na seba povinnosti ako zamestnanec, vzniká dňom, keď dovŕši 16 rokov veku (ak už má skončenú povinnú školskú dochádzku). Až do dovŕšenia veku 18 rokov nemôže niesť hmotnú zodpovednosť. Práca fyzickej osoby vo veku do 16 rokov alebo aj staršej, ak ešte neskončila povinnú školskú dochádzku, je zakázaná (s výnimkou niektorých ľahkých prác pri splnení zákonom stanovených podmienok).
Pracovnoprávne otázky v podniku realizuje personálne oddelenie, ktoré sa snaží získať a vybrať čo najvhodnejších zamestnancov na jednotlivé pracovné miesta. Výsledkom výberového procesu je rozhodnutie o prijatí konkrétneho uchádzača za zamestnanca podniku.
Pracovnoprávne vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancom vznikajú najskôr od uzatvorenia:
- pracovnej zmluvy,
- dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť minimálne podstatné náležitosti, medzi ktoré patria:
- druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma
- miesto výkonu práce – obec alebo inak určené miesto,
- deň nástupu do práce – od tohto dňa vzniká pracovný pomer a s ním súvisiace práva a povinnosti zamestnanca i zamestnávateľa,
- mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Tieto náležitosti vyžaduje Zákonník práce a sú povinnou súčasťou pracovnej zmluvy. Pracovná zmluva by však mala obsahovať aj náplň práce a rozhodnutie o plate. So zamestnávateľom je potrebné sa dohodnúť aj na druhu pracovného pomeru, teda či sa uzatvára na dobu určitú alebo neurčitú, či ide o prácu na dohodu a pod. Zamestnávateľ môže zamestnanca zamestnať na skúšobnú dobu, pričom táto doba nemôže byť dlhšia ako 3 mesiace. Počas nej môže zamestnávateľ, ale aj zamestnanec kedykoľvek rozviazať pracovný pomer bez udania dôvodu.
Okrem pracovnej zmluvy môže zamestnávateľ výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami aj dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny:
- dohodu o vykonaní práce – ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom,
- dohodu o pracovnej činnosti – ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce,
- dohodu o brigádnickej práci študentov – je podobná dohode o pracovnej činnosti, ale dá sa uzavrieť iba s osobou, ktorá má štatút študenta.
Skončenie pracovného pomeru
Pri dohode o pracovnej činnosti i dohode o brigádnickej práci študentov možno pracovnoprávne vzťahy skončiť vzájomnou dohodou alebo jednostranne výpoveďou bez uvedenia dôvodu, a to s 15-dňovou výpovednou lehotou. Od dohody o vykonaní práce môže zamestnávateľ odstúpiť, ak zamestnanec nevykoná pracovnú úlohu v dohodnutom čase a zamestnanec vtedy, ak mu neboli utvorené dohodnuté pracovné podmienky.
Pracovný pomer možno podľa Zákonníka práce skončiť:
- dohodou – pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom,
- výpoveďou – pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej lehoty, ktorá je najmenej dva mesiace a začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede (výpoveď neplatí, ak nie je doručená písomne); zamestnanec môže dať výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu, zamestnávateľ len z dôvodov podľa Zákonníka práce,
- okamžitým skončením – zamestnávateľ má túto možnosť, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin alebo ak závažne porušil pracovnú disciplínu; zamestnanec zasa vtedy, ak mu nebola vyplatená mzda, náhrada mzdy, cestovné náhrady a podobne do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, ak je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie,
- skončením v skúšobnej dobe – túto možnosť majú zamestnávateľ i zamestnanec a to aj bez uvedenia dôvodu,
- uplynutím dohodnutej doby – ak ide o pracovný pomer na dobu určitú.
8.3. Naše aktivity, tipy a zdroje
Aktivity:
Podnikateľský plán
Ako si zarobiť peniaze
Vytvorite si kreatívny životopis online: https://www.profesia.sk/napisat-zivotopis
Naše tipy:
- Pracujte, je to obvykle hlavný zdroj príjmu. Vážte si svoju prácu, veľa ľudí ju nemá. No nenechajte sa zneužívať svojím zamestnávateľom.
- Nezastaňte pri hľadaní lepšej pozície, lepšieho uplatnenia počas celého produktívneho veku.
- Nech robíte čokoľvek, usilujte sa byť čo najlepší. To zvýši vaše príjmy, budete bližšie k dosiahnutiu svojich cieľov – a na to potrebujete peniaze.
- Ak ste spokojný tam, kde práve ste, stále pracujte na sebe, na zvyšovaní svojej hodnoty na trhu práce, ale aj na osobnostnom rozvoji.
- Poznajte svoje zamestnanecké práva a povinnosti.
- Venujte dostatočnú pozornosť príprave dokumentov pre vstup do pracovného pomeru (motivačný list, životopis). Prvý dojem môžete urobiť iba raz.
- Pracovný pohovor nezačínajte otázkou o výške mzdy. Neodchádzajte však z pohovoru bez odpovede na túto otázku.
- Nemôžete sa uplatniť na trhu práce? Hľadajte možnosti rekvalifikácie. Akademické vzdelanie nie je zárukou zamestnania na celý život.
- Ak sa chystáte pracovať v zahraničí, overte si miesto a podmienky práce. Zistite si referencie od známych, ktorí danú prácu vykonávali.
Použité zdroje:
www.zakonypreludi.sk – právne predpisy Zbierky zákonov v aktuálnom úplnom znení
www.szk.sk – Slovenská živnostenská komora
www.zbierka.sk – informácie zo Zbierky zákonov a vestníkov ministerstiev SR
www.profesia.sk – sprievodca svetom práce, kariéry a príležitostí
www.kariera.sk – pracovný portál – ponuka práce na Slovensku, v zahraničí, práca pre absolventov, brigády
www.podnikam.sk -špecializovaný portál určený segmentu MSP.
www.podnikajte.sk – portál o podnikaní živnostníkov, o zakladaní a riadení obchodných spoločností, daniach, odvodoch a zmluvách v podnikaní
SVIDROŇOVÁ, M. 2015. Kariéra. Žilina : Gymnázium sv. Františka z Assisi. 71 s. Bez ISBN.