„Za peniaze sa dá kúpiť celkom pekný pes,ale nedá sa kúpiť jeho kývanie chvostom.“
Josh Billings
V duchu tohto citátu sa nesie aj naša metodika vzdelávania s názvom Rozvíjame sociálno-finančnú gramotnosť, s ktorou pracujeme od roku 2008 a neustále ju vylepšujeme. Aktuálne ju používame pri vzdelávaní špecializovaných pracovníkov centier pre deti a rodiny (sociálnych pracovníkov, lektorov neformálneho vzdelávania) v rámci projektu Dobrý štart, no je dostatočne flexibilná na to, aby sme ju v rôznych obmenách používali na vzdelávanie rôznych cieľových skupín, aj detí samotných. V minulosti ju požívali už aj učitelia na základných, stredných či vysokých školách, dokonca aj v materskej škole.
Zámerom tejto metodiky je naučiť sa rozvíjať životné zručnosti detí a mladých ľudí tak, aby raz mohli samostatne hospodáriť so svojimi financiami. Chceme, aby pochopili, že peniaze nie sú cieľom, ale prostriedkom k spokojnému životu.
Účastníci nášho projektu sa vďaka tejto metodike postupne oboznámia nielen so základnými teoretickými pojmami z oblasti sociálno-finančnej gramotnosti, ale hlavne s tým, akou formou sprostredkovať deťom a mladým ľuďom informácie z tejto oblasti, aby si ich zapamätali a vedeli ich použiť potom, čo sa osamostatnia. Jednotlivé témy vzdelávania si vybrali pracovníci centier pre deti a rodiny sami, odborné texty pre nich potom v rámci metodiky vytvorila jej garantka Mária Murray Svidroňová, ktorá je zároveň tajomníčkou a odbornou asistentkou Katedry verejnej ekonomiky a regionálneho rozvoja na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Na aplikačnej časti metodiky, teda na konkrétnych aktivitách a ako ich zavádzať do praxe, tiež pracovali pracovníci centier.
Metodika Rozvíjame sociálno-finančnú gramotnosť vychádza z našich dlhoročných skúseností v oblasti sociálno-finančného vzdelávania, najmä z programu Škola rodinných financií. Škola rodinných financií bola jediná svojho druhu – prvý komunitný projekt na Slovensku zameraný na sociálno-finančné vzdelávanie priamo v komunitách. Medzi seniorov, mládež, odchovancov centier pre deti a rodiny, ale aj členov marginalizovaných komunít prinášal prepracované učenie pre život vedúce k porozumeniu základných finančných produktov, s ktorými sa bežne v živote stretávame, a ktoré výrazne ovplyvňujú naše rozhodovanie a život našej rodiny.
Garantkou nášho programu sociálno-finančného vzdelávania je Mária Murray Svidroňová, skôr známa pod prezývkou Mary. Pôsobí ako docentka na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Okrem klasického školstva sa už viac ako 15 rokov venuje neformálnemu a zážitkovému vzdelávaniu detí a mládeže. Vedie vlastné občianske združenie ZADOBE, ktoré sa zameriava na rozvoj mladých ľudí, s ďalšími organizáciami spolupracuje. V našej Nadácii pre deti Slovenska pôsobí ako odborná garantka sociálno-finančného vzdelávania už od roku 2017.
Metodičkou nášho programu sociálno-finančného vzdelávania je Janka Bohušová z Cetra pre deti a rodiny v Tŕní. Vyštudovala zdravotnú telesnú výchovu a špeciálnu pedagogiku, ktorej sa venuje viac ako 20 rokov. Od roku 2015 sa venuje vzdelávaniu v oblasti rozvíjania sociálno-finančnej gramotnosti, pričom aktívne spolupracuje s našou nadáciou. Sama absolvovala vzdelávací program Škola rodinných financií a aktualizačné vzdelávanie s názvom Manažment osobných financií. Podieľala sa na prispôsobení našej metodiky pre potreby zamestnancov centier pre deti a rodiny, aj na realizácií ich vzdelávania formou e-learningu. Pre účastníkov pripravuje praktické ukážky aktivít s deťmi a mladými ľuďmi, pri ktorých preferuje zážitkové učenie.
Prečo e-learning?
E-learning je jednou z inovácií našej offline metodiky vzdelávania Rozvíjame sociálno-finančnú gramotnosť. Vďaka tejto inovácii teraz môžeme rozvíjať sociálno-finančnú gramotnosť, napríklad pracovníkov centier pre deti a rodiny, aj online. Navyše, účastníci sa môžu k metodike sami kedykoľvek vrátiť a použiť nahraté vzdelávacie materiály, napríklad videá, pri rôznych aktivitách so svojimi zverencami z centier pre deti a rodiny.
Čo obsahuje metodika vzdelávania Rozvíjame sociálno-finančnú gramotnosť?
Do učenia sa chce len málokomu. Aby mladých ľudí učenie bavilo, je dôležité nájsť nástroje, ktoré im pomôžu učiť sa prostredníctvom vlastného zážitku, no najmä s radosťou. Presne to je základom metodiky vzdelávania Rozvíjame sociálno-finančnú gramotnosť. Metodika prináša cenné informácie a praktické, už odskúšané, aktivity na rozvoj sociálno-finančnej gramotnosti prostredníctvom interaktívneho kurzu, videí či praktických inšpirácií. Viac sa o obsahu tohto vzdelávania dozviete v časti OSNOVA.